Türkiye Kaykay Federasyonu Başkanlığı Kaykay Sokak Disiplini 1. Etap Yarışması Reglamanı

Türkiye Kaykay Federasyonu Başkanlığının 2024 yılı faaliyet programında yer alan Kaykay Sokak Disiplini 1. Etap yarışması yeri, tarihi, katılım koşulları ve başvuru süreci aşağıda belirtilmiştir.

 

YARIŞMANIN ADI TARİHİ VE KATEGORİSİ:

25-26 Mayıs 2024  tarihleri arasında Çukurcaköy Mah. 3. Çağla Sok. No:10 Demirtaş Dumlupınar OSB/Osmangazi/Bursa adresli Sukaypark Tesisleri Kaykay Parkında yapılacak olan Kaykay  Sokak Disiplini 1. Etap yarışması‘nda 2024 yılında vizeli lisansı olan tüm kadın ve erkek sporcularımız aşağıda sıralanan maddelerde açıklamaları verilen resmi evrakların tamamlanmasının ardından katılabileceklerdir.

 

YARIŞMAYA KATILIM ŞARTLARI VE GEREKLİ BELGELER:

a) Yarışma; Lisanslı bütün sporcuların katılımına açıktır.

b) Sporcuların yarışmaya katılabilmeleri için lisanslarını 2024 yılı içinde vize yaptırmaları gerekmektedir.

c) Yarışmaya katılmak isteyen sporcular

https://forms.gle/chUU4g99yavEYmbs8  uzantısındaki yarışma katılım formunu 23 mayıs 2024 saat 23.59 a kadar doldurmaları gerekmektedir. Yarışma alanında başvuru kesinlikle alınmayacaktır.

d) Yarışmalara katılmak isteyen lisanslı sporcular; isteğe bağlı olarak internet ortamında https://shgm.gsb.gov.tr/Public/Edit/images/SGM/Mevzuat/Seyahat_Yonergesi_2017.pdf  linkinden indirebilecekleri veya Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinden alacakları SPOR HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SPOR KAFİLELERİ SEYAHAT YÖNERGESİ ve aşağıda açıklamaları ile sıralanan Ek’leri doldurarak lisans olarak bağlı bulundukları ilin İl/İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüklerine en az 2 iş günü önce teslim ederek yarışmalara katılabilecektir.

Onaylı Kafile Listesinde ismi olmayanlar ve ilgili Seyahat Taahhüt Belgesini doldurmayanlar yarışmalara katılamazlar. Onaylar Gençlik ve Spor İl ve/veya İlçe Müdürlüklerinden alınacaktır! -18 yaşından büyük lisanslı sporcuların el yazısı ile doldurarak ıslak imza ile imzalayacağı Ek3/A ve Ek-3/C SEYAHAT TAAHHÜT BELGESİ (lisans olarak bağlı bulunulan ilin İl/İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüklerine teslim edilecek), 18 yaşından küçük lisanslı sporcuların yasal VELİSİ/VASİSİ’nin el yazısı ile doldurarak ıslak imza ile imzalayacağı Ek-3/B ve Ek-3/D VELİ İZİN BELGESİ (lisans olarak bağlı bulunulan ilin İl/İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüklerine teslim edilecek), – Spor İl Müdürlüğünce onaylanmış Ek-2/A ONAYLI KAFİLE LİSTESİ BELGESİ (lisans olarak bağlı bulunulan ilin İl/İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüklerine teslim edilecek),

e) Yarışmacıların bu reglamanda belirtilen yukarıdaki belgeleri tamamladıktan sonra teslim etmesi gereken belgeleri (Sporcu Lisansı, Kimlik Belgesi, İl Müdürlüğü Onaylı Kafile Listesi) yarışma günü resmi antrenmanlar öncesinde yapılacak olan Teknik Toplantıda Yarışma Tertip Kurulu’na sunmaları sonucunda yarışmaya katılım süreci tamamlanmış olacaktır.

f) Resmi Antrenman günündeki antrenman yer ve saatleri de dâhil olmak üzere yarışma serileri ve sporcuların çıkış sıralaması için gerekli düzenlemeler, başvurusunu yapmış ve başvurusu kabul edilmiş olan sporcu sayısına göre oluşturulmuş liste üzerinden yapılacaktır.

g) Listelerde zorunlu hallerde yapılacak olan kabul edilebilir değişiklikler, yetkili kişi tarafından teknik toplantıda Tertip Kurulu’na yazılı olarak bildirilecek ve Tertip Kurulu tarafından karara bağlanacaktır.

  

YARIŞMA BAŞVURUSU:

Sporcular kaykay.org.tr adresinden açılacak başvuru linki doğrultusunda kayıtlarını yaptıracaklardır. Yarışma alanında başvurular kabul edilmeyecektir.

 

YARIŞMA PROGRAMI:

KAYKAY SOKAK DİSİPLİNİ 1. ETAP YARIŞAMASI

 

25 MAYIS 2024 CUMARTESİ

10:00 Resmi kayıtlar ve evraklarını toplanması

10:45 Teknik toplantı

11:30 – 13.20 Resmi Antrenmanlar (kadın – erkek)

SAAT KADIN SAAT ERKEK
11.30-11.45 A GRUBU 12.00-12.20 A GRUBU
11.45-12.00 B GRUBU 12.20 -12.40 B GRUBU
12.40-13.00 C GRUBU
13.00-13.20 D GRUBU

Antrenman grupları resmi kayıtlardan sonra ilan edilecektir. Grup sayıları katılımcı sayısı netleştikten sonra belirlenecektir.

13:00 – 14.00 Öğle arası

14:00 Kadınlar Eleme – Sıralama yarışması ( 2  Tur üzerinden en iyi derece)
Erkekler Eleme – Sıralama yarışması ( 2  Tur üzerinden en iyi derece)

 

26 MAYIS 2024 PAZAR

11:00 – 11:40 ISINMA (kadın – erkek)

SAAT KADIN SAAT ERKEK
11.00-11.10 A GRUBU 11.20-11.30 A GRUBU
11.10-11.20 B GRUBU 11.30-11.40 B GRUBU

Antrenman grupları resmi kayıtlardan sonra ilan edilecektir. Grup sayıları katılımcı sayısı netleştikten sonra belirlenecektir.

11:40 -12:00 Öğle arası

12:00

Kadınlar Yarı Final      ( 2  Tur üzerinden en iyi derece)

Erkekler Yarı Final      ( 2  Tur üzerinden en iyi derece)

Kadınlar Final ( 2-5-3)

Erkekler Final ( 2-5-3)

Ödül töreni

 

Not:. Sporcular saat 10.00 itibariyle yarışma alanında hazır bulunmakla yükümlüdür. Yarışma başlangıç saatleri sporcu sayısına göre değişiklik gösterebilir. Yarışmada uygulanacak format sporcu katılım sayısına göre değişiklik gösterebilir. Teknik toplantıda sporcu katılım sayısına göre ilen edilecektir. Yarışma saatinde ve diğer bölümleri ile ilgili yapılan değişiklikler web sayfası ve instagram resmi hesabından duyurulacaktır.

Tertip Kurulu; katılımcı sayısı, hava şartları, canlı yayın durumu v.b. nedenlerle yarışma programında değişiklik yapabilir. Değişiklikler sporcu, antrenör ve idarecilere bildirilir.

 

YARIŞMA VE ANTRENMAN FORMATI VE SÜRELERİ:

Yarışmaların eleme bölümünde; her sporcu için iki (2) tur olmak üzere yarışırlar. Yapılan 2 tur sonunda en iyi tur puanı esas alınarak sıralama belirlenir.

Yarışmaların yarı final bölümünde; yarı finale kalan her sporcu için iki (2) tur olmak üzere yarışırlar. Yapılan 2 tur sonunda en iyi tur puanı esas alınarak sıralama belirlenir. Sıralama sonucunda en iyi 8 sporcu Final Bölümüne katılma hakkı kazanır.

Yarışmaların final bölümünde; finale kalan 8 sporcu için iki (2) tur ve 5 Best Trick ayrı ayrı puanlandırılarak en iyi 3 ( en iyi tur puanı ve en iyi 2 best trick puanı) puanın toplamı alınır ve sıralama buna göre belirlenir.

Yarışmanın tur bölümünde; parkın büyüklüğüne ve parkta bulunan objelerin büyüklükleri ile zorluk derecelerine göre her tur için 45 Saniye ile 1 Dakika arasında süre verilmesine Tertip Kurulu karar verir.

 

Park ve Olimpik olmayan Sokak Formatları için beraberlik

 • En yüksek tur’un skoru belirler.
 • Beraberlik bozulmamışsa, jüri beraberliği bozmak için oy kullanır. Her hakemin bir oyu vardır. Baş Hakem oylama sürecini kaydeder ve nihai sonuçlarda ve sıralamada beraberliği bozar.

Olimpik Sokak Formatı için beraberlik

 • En iyi turun skoru belirler.
 • Hala eşitlik varsa, en iyi best trick denemesinden elde edilen skor beraberliği bozar.
 • Hala eşitlik varsa, hakemlerden kimin birinci olduğuna (elektronik olarak) oy vermeleri istenecektir.
 • Birkaç eşitlik olması durumunda, jüri üyelerinden ikinci en iyi için oy vermeleri istenecektir.

Tamamlanmış hareketlere karşın Tamamlanmamış hareketler

Baş Hakem, tamamlanmış hareketlere karşı tamamlanmamış hareketlerin belirlenmesinde nihai karar merciidir.

 

YARIŞMANIN PUANLAMA KRİTERLERİ:

Sporcuların performansları 100 puan sistemi kullanılarak puanlanır. En düşük puan 0 (sıfır), en yüksek puan ise 100’dür. Puanlama sisteminde puan çeşitliliği sağlayarak “BERABERE” kalma ihtimalini en aza indirebilmek için ondalık sayılar da kullanılmaktadır.

Sporcuların etap yarışmaları sonucunda aldıkları puan toplamları sıralamasına göre ilk 32 Kadın ve ilk 32 Erkek sporcu Türkiye Şampiyonası’na katılmaya hak kazanır.

1.=100
puan
5.=55 puan 9.=38 puan 13.=24 puan 17.= 16 puan 21.=12 puan 25.= 8 puan 29= 4 puan
2.=80
Puan
6.=50 puan 10.=34 puan 14.= 22 puan 18.=15 puan 22.=11 puan 26.=7 puan 30.= 3 puan
3.=70
puan
7.= 46 puan 11.=30 puan 15.=20 puan 19.=14 puan 23.=10 puan 27.= 6 puan 31.= 2 puan
4.=60
puan
8.=42 puan 12.=27 puan 16.= 18 puan 20.= 13 puan 24.=9 puan 28.= 5 puan 32.= 1 puan

 

YARIŞMA SONUCUNA İTİRAZ:

Yarışmalara yapılan itirazlar gerekli ücretin (1000 Türk Lirası) yatırıldığını gösteren belge ile birlikte bir dilekçe ile sporcu veya kulüp yöneticisi tarafından yarışmanın bitiminden 30 dk içerisinde Tertip Kuruluna yapılır. Değerlendirme hakemlerin vereceği değerlendirme sonucunda verilecek puanlara yapılan itirazlar kabul edilmeyecektir. İtirazın haklı bulunması durumunda ilgiliye ücret iade edilir. Aksi halde Federasyona gelir olarak kaydedilir.

 

YARIŞMA TERTİP KURULU:

Federasyonca düzenlenecek yarışmalarda, Tertip Kurulu Federasyonca görevlendirilen bir yönetim kurulu üyesi veya görevlendireceği federasyon kurullarında görevli bir üye Teknik Delege, Müsabaka Direktörü, Başhakem, bir değerlendirme hakemi ve bir sekreterya hakeminden oluşur. Kurulun başkanlığını Teknik Delege yapar.

Tertip Kurulunun görev ve yetkileri;

 1. Yarışmaların, Federasyon tarafından hazırlanan Reglaman maddelerine, uluslararası yarışma kurallarına ve yarışma talimatına uygun olarak gerçekleşmesini sağlamak,
 2. Yarışma serilerinin kura çekimlerini ve gerekli kararlar için teknik toplantıları yapmak,
 3. Katılımcılardan gelebilecek yazılı talepleri ve yarışma organizasyonu içerisinde ortaya çıkabilecek problemlerin çözümü için gerektiğinde ek toplantı / toplantılar yapmak,
 4. Reglaman, Yarışma Talimatı ve World Skate kuralları dışında kalan konularda kararlar almak,
 5. İl/Kulüp sorumlularının taleplerini yazılı olarak almak, Tertip Kurulu, yukarıda belirtilen hususlarda alınacak olan kararları  oy çokluğu ile alır.
 6. Zorlayıcı sebepler yüzünden süresi içinde tamamlanamayacağı anlaşılan yarışmalarda, kurul oy birliği ile yarışma süresinin uzatılmasına karar vermek.

 

SPORCU KIYAFETLERİ:

a) Yarışmada giyilecek kıyafetlerde yer alan logo ya da yazıların; kanunlara, ahlak kurallarına ve yarışma standartlarına uygunluğuna tertip kurulu karar verecektir

b) Yarışmalarda 18 YAŞ ALTINDAKİ ve 18 YAŞ ÜSTÜNDEKİ sporcular kendi güvenliğini sağlamak için gerekli görülen güvenlik ekipmanı (Kask, Dizlik ve Dirseklik) kullanacaklardır. Yarışma Tertip Kurulu, 18 yaş altındaki sporcuların kaskını takmadan yarışmalarına izin vermeyecektir. Kask takmama durumunda 18 yaş altındaki sporcuların skoru geçersiz sayılacaktır. Resmi antrenmanlar dahil kullanacaklardır.

 

DİĞER HUSUSLAR:

a) Yarışmaya katılan tüm sporcu ve antrenörlerin; yarışmayı yöneten Tertip Kurulu Üyeleri, Başhakem ve Hakem Heyeti, Yarışma Sunucusu, Türkiye Kaykay Federasyonu’nu temsil eden Resmi Görevliler ile Federasyon Yönetim Kurulu ve Diğer Kurul Üyeleri’nin talimat ve uyarılarına uymaları zorunludur.

b) Yarışmaya katılan tüm sporcuların; alanda yer alan güvenlik görevlilerinin uyarılarına uymaları zorunludur.

c) Yarışma öncesinde, yarışma sırasında ve yarışma sonrasında yarışmayla ilgili çekilen görüntüler (fotoğraf ve video) resmi web siteleri, sosyal medya platformları, çeşitli gazete, tv, dergi ve açık hava billboard gibi çeşitli mecralarda kullanılacaktır. Yarışmada çekilen görüntülerde gruplar halinde çekilen kalabalık (en az 2 kişinin bulunduğu) görüntüler haricindeki bireysel/kişisel görüntülerinizi (yalnızca sizin yer aldığınız görüntüler) isteğinize bağlı olarak yayınlatmama hakkı tarafınıza aittir. Böyle bir durumda Yarışma Tertip Kurulu’na yarışma öncesinde müracaat ederek bilgi vermeniz gerekmektedir. Gruplar halinde çekilen kalabalık görüntülerin tüm kullanım hakları ise Türkiye Kaykay Federasyonu’na ve Türkiye Kaykay Federasyonu ile anlaşmalı çalışan/görevli diğer kişilere/kurumlara/kuruluşlara/firmalara aittir. Yarışmalara katılan/katılacak her sporcu bunu bilir, kabul eder ve hiç bir hak iddia edemez.

d) Türkiye Kaykay Şampiyonası’nda ilk 8’e giren sporculara Federasyonumuz tarafından kanuni harcırah ödenir. Dereceye giremeyen sporcularımıza bağlı bulundukları il müdürlükleri tarafından kanuni harcırah ödenebilir.

e) Türkiye Kaykay Federasyonu bildirim yapmaksızın; “Yarışma Talimatnamesinde, Yarışma Reglaman’ında, Yarışma Kurallarında, Duyurularda, Web Sitelerinde” değişiklik ve düzenleme yapma hakkına sahiptir.

f) Yarışmaya başvuru yapan tüm sporcular YARIŞMA TALİMATNAMESİ’ni ve YARIŞMA REGLAMAN’ını (okuduğunuz bu belge) okumuş ve kabul etmiş sayılır. REGLAMANDA YER ALMAYAN HUSUSLAR: Bu reglamanda yer almayan hususlarda karar verme yetkisi, mevcut yasa, yönetmelik, genelge ve uluslararası kurallara göre Türkiye Kaykay Federasyon Başkanlığı’na aittir .

 

MALİ HUSUSLAR :

Düzenlenecek organizasyonlarda görev alan antrenör, idareci, hakem, ve diğer görevlilerin ücretleri Federasyon tarafından ödenir.

İl Müdürlüğü onayı ile yarışmalara katılan tüm kafilenin konaklaması Federasyonumuzca karşılanacaktır.

Sporcu harcırah ve yolluk ödemeleri  ilk 8’e giren sporculara (finale kalan) federasyon tarafından ödenir.

Metin Ayvazoğlu
Federasyon Başkanı

 

Diğer Habeler

Nerede Kaykay Yapılır?

Size en yakın kaykay parkını görmek için tıklayınız.

Yarış Takvimi

Ulusal ve Uluslararası yarış tarihlerini takip edin!

Başarılar

Yarış sonuçları, başarılarımız ve uluslararası ödüllerlimiz...